Ohio Northern University
ONU
Last updated:
3/27/2024 1:55 pm
Calendar
Reports
Sign In
more
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
April
2015
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
29
6:45p
Rehearsal space: Lucy Altstaetter
8:00p
TBS
30
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Recital Hour
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Rehearsal space: Jaired Birks
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Singers Diction
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
7:10p
Rehearsal space: Lucy Altstaetter
8:00p
OCMEA
8:00p
Rehearsal space: Sarah Waters
8:00p
Studio class: Micah Graber
31
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Recital Hearing: Brandon Guillen
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Voice Lessons: Avery Sujkowski
4:00p
Recital Hearing: Taylor Miller & Kirsten Fuelling
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:00p
Recital hearing: Avery Sujkowski
6:30p
Jazz Ensemble
8:00p
Steel Drums
1
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
Men's Chorus
8:00p
Women's Chorus
2
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
1:00p
Rehearsal space: Sarah Waters
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
2:00p
Recording session: Erin Torres
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:00p
Recital Hearing: Nathan Singer
6:00p
Rehearsal space: Nathan Singer
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Rehearsal space: Tom Hunt
7:00p
Woodwind Ensemble
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
3
Easter Break
4
5
Easter
8:00p
TBS
6
Easter Break
6:00p
Rehearsal space: Brandon Guillen
7
Run Monday classes on Tuesday
10:00a
KKY Chapter Field Representative meetings
10:00a
Lessons: Georg Klaas
1:00p
Dress Rehearsal: Ashley Shroyer
4:00p
Rehearsal space: Brandon Warren
6:00p
Rehearsal space: Chelsie Cree
8:00p
Rehearsal space: Sarah Waters
9:00p
KKY
8
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
10:00a
Piano Tuning
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
12:30p
Rehearsal space: Brandon Guillen
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Piano Tuning
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Rehearsal space: Sarah Waters
4:00p
Wind Orchestra
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
Men's Chorus
8:00p
Women's Chorus
9
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Rehearsal space: Brandon Guillen
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
3:30p
Rehearsal: Kirsten
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Recital Hearing: Jennifer Barnaba
4:30p
Symphonic Band sectionals
6:15p
Rehearsal space: Tom Hunt
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Woodwind Ensemble
8:00p
KKY meeting
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
Rehearsal: University Singers
8:00p
String Ensembles
10
8:00a
Piano Tuning
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Rehearsal space: Kirsten Osbun Manley
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Rehearsal space: Brandon Guillen
2:00p
Voice Class
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
A Capella Ensembles
4:00p
Wind Orchestra
4:30p
Rehearsal space: Nathan Singer
8:00p
Men's & Women's Chorus
11
10:00a
Drowsy Chaperone Orchestra Rehearsal
11:00a
Dress Rehearsal: Brandon Guillen
1:30p
Rehearsal space: Kristen Juergens
3:00p
Sr. Recital: Ashley Shroyer
12
9:00a
University Singers performance
4:00p
Sr. Recital: Brandon Guillen
8:00p
TBS
13
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Recital Hour
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Singers Diction
4:00p
Rehearsal space: Brandon Warren
4:00p
Wind Orchestra
5:15p
Rehearsal space: Jaired Birks
6:00p
Dress Rehearsal: Ryan Briley
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
Instrumental Ensemble concert
14
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Dress Rehearsal: Avery Sujkowski
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:30p
Studio class: Micah Graber
6:30p
Jazz Ensemble
6:30p
Rehearsal space: Chelsie Cree
8:00p
Steel Drums
15
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
6:30p
Rehearsal Space: Nathan Singer
16
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Meeting with Terri Lenzo
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
6:15p
Rehearsal space: Tom Hunt
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Woodwind Ensemble
7:30p
The Drowsy Chaperone
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
9:00p
KKY
17
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Dress Rehearsal: Taylor Miller
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Piano Tuning
2:00p
Voice Class
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
A Capella Ensembles
4:00p
Rehearsal: Kirsten
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Dress rehearsal: Kirsten Fuelling
7:00p
Recital set up: Chang Tong
7:30p
The Drowsy Chaperone
8:00p
Jr. Recital: Chang Tong
18
12:00p
Senior Recital: Ryan Briley
2:00p
The Drowsy Chaperone
7:00p
Sr. Recital: Chelsie Cree
7:30p
The Drowsy Chaperone
19
2:00p
The Drowsy Chaperone
4:30p
Senior Recital: Kirsten Fuelling
7:00p
Jr. Recital: Avery Sujkowski
8:00p
TBS
8:30p
Rehearsal space: University Singers
20
8:30a
Piano Tuning
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Recital Hour - studio class today
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Rehearsal: Kirsten Osbun-Manley
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Organ repair
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Rehearsal space: Erin Torres
3:00p
Singers Diction
4:00p
Wind Orchestra
6:00p
Chamber Singers rehearsal
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
Chamber Singers concert
9:00p
Delta Omicron
21
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Audition - prospective student
1:20p
Music Dept. Faculty Meeting
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Rehearsal: Kirsten Osbun-Manley
4:00p
Recital Hearing: Jenelle Sperry
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:00p
Recital hearing: Tyler Matanick
5:30p
Studio class: Micah Graber
6:30p
Composer's Workshop dress rehearsal
6:30p
Jazz Ensemble
8:00p
Steel Drums
22
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Non-Western Music
2:30p
Rehearsal: Molly Chow
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
7:00p
Rehearsal space: Composer's Workshop
8:00p
Composer's Workshop
8:00p
Rehearsal space: Florin Simioanca
9:00p
Rehearsal space: University Singers
23
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:30a
Audition - prospective student
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:00p
Organ lessons: MJ Eichelberger
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:30p
Rehearsal: Kirsten Osbun-Manley
6:00p
Dress Rehearsal: Nathan Singer
6:15p
Rehearsal space: Tom Hunt
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Woodwind Ensemble
8:00p
KKY meeting
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
24
8:30a
Outside group - graduation ceremony. Heather Colyer X2541
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Piano Tuning
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Voice Class
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
A Capella Ensembles
4:00p
Wind Orchestra
7:30p
Wind Orchestra concert
25
Honors Day
9:15a
Honors Day award ceremony - History, Politics, & Justice
2:00p
Honors Day award ceremony - Delta Omicron
2:30p
Honors Day award ceremony - Music Dept.
4:00p
Honors Day award ceremony - Omicron Delta Kappa
7:00p
Sr. Recital: Nathan Singer
26
2:00p
Piano Academy Recital
4:00p
Spring Band Festival
6:30p
Rehearsal: University Singers
8:00p
TBS
8:00p
University Singers concert
27
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
Recital Hour
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Rehearsal: Kirsten Osbun-Manley
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Rehearsal: Molly Chow
3:00p
MUSC 1001 study sessions
3:00p
Musicianship for BFA
3:00p
Singers Diction
3:30p
Rehearsal space: CJ Brincefield
4:00p
Dress Rehearsal: Brandon Warren
4:00p
Wind Orchestra
5:00p
Rehearsal space: Gary Adkins
6:00p
Rehearsal space: James Green
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
PMA American Music Recital
9:00p
KKY
9:00p
OCMEA
28
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Brass Ensemble
11:00a
Faculty Meetings - CAS, University, etc.
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
11:00a
Studio class: Lance Ashmore
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
1:30p
Studio class: Georg Klaas
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Rehearsal: Kirsten Osbun-Manley
3:30p
Studio class: Georg Klaas
4:00p
Dress Rehearsal: Jenelle Sperry
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
5:30p
Studio class: Micah Graber
6:30p
Jazz Ensemble
8:00p
Steel Drums
29
9:00a
Lessons: Chris Gray
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
2:00p
Flute master class with Cara Dailey
2:00p
Non-Western Music
3:00p
Foundations of Music Ed., sec 02
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
Wind Orchestra
4:30p
Rehearsal space: Jacklynn Pellman
5:10p
Athletic Band
6:00p
Symphony Ochestra
8:00p
KKY
8:00p
KKY
30
8:30a
Aural Skills IV sec. 01 in rm 302 & sec. 02 in rm 311
9:30a
MT class
9:30a
Music Appreciation
10:00a
Aural Skills II sec. 01 in rm 313 & sec. 02 in rm 311
10:00a
Woodwind Methods
11:00a
Chapel Hour
11:00a
MUSC 1001 study sessions
11:00a
Repertoire Class: Erin Torres
12:00p
Music Appreciation
12:00p
University Singers
2:00p
Composition
2:00p
Foundations of Mus. Ed.
2:00p
Music Technology Lab
3:00p
Instrumental Conducting
3:00p
Music Appreciation
3:00p
Singers Diction
4:00p
Lessons: Assaf Sommer
4:25p
Chamber Singers
4:25p
Symphonic Band
4:30p
Symphonic Band sectionals
6:15p
Rehearsal space: Tom Hunt
6:30p
Jazz Ensemble
7:00p
Woodwind Ensemble
7:30p
Jazz Band concert
8:00p
Percussion Ensemble
8:00p
String Ensembles
9:00p
Dress rehearsall: Jennifer Barnaba
9:00p
KKY
1
Spring Semester Classes End
9:00a
Choir clinic
9:00a
Music Theory IV
10:00a
Instrumental Methods
10:00a
Music Theory II
11:00a
Extra Disc. Seminar
11:00a
Jazz History & Literature
12:00p
University Singers
1:00p
Music History & Literature
1:00p
Musicianship for BFA
1:00p
Piano Tuning
1:00p
Rehearsal space: Jessica Wise
1:00p
Rehearsal space: Taylor Miller
2:00p
Non-Western Music
2:00p
Voice Class
3:00p
Musicianship for BFA
4:00p
A Capella Ensembles
4:00p
Wind Orchestra
2
11:00a
Sr. Recital: Taylor Miller
1:00p
Sr. Recital: Jacob Novak
3:00p
Sr. Recital: Jennifer Barnaba
7:30p
Symphony Ochestra concert